Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen pravý bývá někdy nazýván též všehoj ženšenový. Ženšen pravý patří k nejznámějším exotickým léčivým bylinám.

 

zensen-pravy.jpg


Vědecká klasifikace
Nadříše:     jaderní
Říše:          rostliny
Podříše:     vyšší rostliny
Oddělení:  krytosemenné
Třída:        dvouděložné
Řád:          miříkotvaré
Čeleď:       aralkovité
Rod:          ženšen

 

Vytrvalé byliny 30 - 60 cm vysoké. Podzemní část tvoří mohutná kořenová hlava nepravidelného tvaru a většinou 1 - 2 tlusté, někdy řídce rozvětvené mrkvovité kořeny. Nadzemní část rostliny každoročně odumírá, nová lodyha vyrůstá na jaře z pupenů na kořenové hlavě. Vyrůstají 3 – 7 dlouhé řapikaté listy z vrcholu nevětvené lodyhy. Čepel lístků jsou široce klínovitá, na vrchní straně lysá, na rubu řídce krátce chlupatá, s hustě pilovitým okrajem a protaženou špicí. Prostřední lístek je oválný nebo podlouhle oválný, postranní lístky jsou vejčité až kosočtverečně vejčité.
Květy jsou drobné, zelenobílé, pětičetné a oboupohlavné. Kalich s 5 krátkými zuby. Korunních plátků i tyčinek je 5. Květenstvím je vrcholový okolík složený ze 30 - 50 květů. Semeník je srostlý ze dvou plodolistů. Čnělky jsou 2, volné.
Plodem je červená, šťavnatá, zploštěle kulovitá peckovice s 1 až 3 semeny. Semena jsou bílá, asi 5 mm dlouhá, ledvinovitého tvaru a s drsným povrchem.

 

zensen-pravy2.jpg

Výskyt
Ženšen pravý roste přirozeně ve smíšených a širokolistých opadavých lesích ve východních oblastech provincií Heilongjiang, Jilin aLiaoning na severovýchodě Číny. Dále ve východním Rusku v oblasti řeky Ussuri a v Přímořské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. Izolované místo výskytu je v horách Severní Koreje poblíž města Kesong. V Čínských provinciích Shanxi a Hebei je pěstován.